esienia. W krajach Europy Zachodniej temperatury zbliżały się nawet do pięćdziesięciu stopni Celsjusza. Opisywane zjawisko wiąże się z efektem cieplarnianym, któremu sprzyja emisja gazów cieplarnianych, emitowanych przez tysiące fabryk, elektrowni oraz innych obiektów przemysłowych.
Istnieje wiele organizacji, które starają się zapobiec temu procederowi. Na kraje, które emitują najwięcej zanieczyszczeń nakładane są limity, których nie powinny przekraczać. Coraz częściej stosowane są również alternatywne źródła energii. Popularne stają się elektrownie wiatrowe, budowane głównie na terenach nadmorskich. Stosuje się również farmy czerpiące energię słoneczną.
Fotowoltaika stosowana jest również przez gospodarstwa domowe. Póki co, instalowana jest ona głównie na dachach domów jednorodzinnych. Panele słoneczne gromadzą energię, która przekazywana jest do specjalnego akumulatora. Istotnym elementem całej instalacji jest inwerter, który odpowiada za przesył energii między panelem a akumulatorem.
Wiele krajów dofinansowuje zakup urządzeń fotowoltaicznych. W Polsce przy ich zakupie można liczyć nawet na kilka tysięcy złotych wsparcia. Taka inwestycja po kilku latach się zwraca i staje się ekonomiczna, ponieważ w zasadzie nie ponosi się później kosztów związanych z opłatami za prąd.
Fotowoltaika - technologia, która zachwyca skutecznością
Nowe technologie, zwłaszcza te, które chronią środowisko, z całą pewnością budzą coraz większe zainteresowanie. Fotowoltaika jest jedną z tych instalacji, dzięki którym można zaoszczędzić. Nawet, jeśli zainstalowanie do niej należących paneli może kosztować na początku trochę więcej, to w ostateczności wygenerowany w ten sposób prąd jest o wiele tańszy, gdyż w pełni naturalny.
Co to takiego fotowoltaika
Jak już można było się domyślić, wspomniana instalacja służy przede wszystkim do generowania prądu za pomocą paneli słonecznych. Panele słoneczne magazynują promienie słoneczne, które zamieniane są na energię, mogące zasilić urządzenia takie jak: lodówkę, zmywarkę, czy też telewizor. W polskich warunkach logicznym jest, że najwięcej prądu zostanie wygenerowanego w miesiącach letnich. I nic straconego, ponieważ niewykorzystany na bieżąco prąd, zaczyna być magazynowany po to, aby można było go wykorzystać w miesiącach zimowych. Panele fotowoltaiczne łatwo mylone są z kolektorami słonecznymi. Jednak te drugie służą jedynie do podgrzewania wody. A więc można przypuszczać, że istnieje na obecną chwilę lepsza technologia.
Inwerter i jego dobór
Inwerter jest jednym z najważniejszych elementów opisywanej instalacji, a więc musi być dobrany w sposób, który zapewni najwyższą sprawności układu fotowoltaicznego. Jego dobór zależy przede wszystkim od wielkości powierzchni paneli słonecznych. Podczas inwertera i całej instalacji warto doradzić się specjalistów, aby nie mieć wątpliwości, co do montowanej na naszym dachu fotowoltaiki.
W słoneczne dni możemy uzyskać nawet
Oszczędzanie energii to konieczność. Wszyscy doskonale wiemy, że cały czas idzie ona w górę. Warto, jest zatem pomyśleć o alternatywnych źródłach zasilania. W dzisiejszych czasach bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się panele, które zamieniają promienie słoneczne na prąd elektryczny. Na taką inwestycję można również dostać dofinansowanie. Koszt montażu instalacji zostanie wówczas zniwelowany. Fotowoltaika to przyszłość. Bardzo modne stały się obecnie również domy pasywne, które nie potrzebują żadnych zewnętrznych podpięć do sieci, ani żadnych innych. Jeśli zamontujemy panele słoneczne w naszym domu, możemy liczyć na spore oszczędności. Ogólnie mówiąc, taka inwestycja zwróci się po kilku latach. Zajmują one oczywiście trochę miejsca. Energia słoneczna zamieniana jest na prąd stały, który magazynowany jest w akumulatorach. Niemniej jednak w naszych gniazdkach płynie prąd zmienny i żeby podłączyć telewizor, trzeba w całej instalacji zamontować inwerter. To urządzenie zamienia prąd stały na prąd zmienny. Dzięki takiej technologii możemy mieć ciepłą wodę, nie płacąc ani grosza za prąd. Wszyscy doskonale wiemy, że opłaty związane z energią elektryczną są bardzo skomplikowane. Najnowsze badania dowodzą, że ponad połowa Polaków nie ma zielonego pojęcia, jaką taryfę posiada. Dzięki panelom słonecznym możemy prawie właściwie całkowicie zrezygnować z usług sprzedawców energii elektrycznej. Ogólnie mówiąc, nasz dom będzie po prostu niezależny. W słoneczne dni możemy uzyskać nawet kilka kilowatów.